Biopsja cienkoigłowa

Umów się

Biopsja cienkoigłowa wykonywana w Centrum Medycznym Kawiary

Badanie polega na  pobraniu materiału komórkowego z podejrzanej  zmiany poprzez nakłucie jej cienką igłą. Jest to procedura krótka i bezbolesna. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG. W Centrum Medycznym Kawiary przeprowadza się zabiegi biopsji cienkoigłowej piersi, węzłów chłonnych, wątroby, tarczycy i jamy brzusznej.

Biopsja

Na czym polega biopsja cienkoigłowa?

Biopsja to nic innego jak zabieg diagnostyczny, który polega na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzanych o zmiany chorobowe. Dzięki pobraniu materiału w formie wycinka lub drogą aspiracji (poprzez zasysanie), w następnej kolejności można poddać go analizie pod mikroskopem (badanie cytopatologiczne, badanie histopatologiczne).

Pacjent nie musi otrzymywać znieczulenia, gdyż procedura biopsji cienkoigłowej nie jest na tyle bolesna. Zabieg można wykonywać nie tylko na guzkach wyczuwalnych pod skórą, ale również na tych niewyczuwalnych, wykrytych podczas badania ultrasonograficznego. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu partii skóry, lekarz wprowadza igłę bezpośrednio do guza pod kontrolą USG. Procedura cienkoigłowa trwa około 15-20 minut.

W gnieźnieńskim Centrum Medycznym Kawiary wykonujemy zabiegi biopsji cienkoigłowej:

Biopsja piersi

pobranie materiału do badania histopatologicznego, który wykonuje się przy podejrzeniu raka piersi, sutka lub nowotworu gruczołu krokowego. Guzek może być wyczuwalny pod palcami albo widoczny na USG. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Biopsja węzłów chłonnych

powiększone węzły chłonne, które są twarde i niebolesne w badaniu palpacyjnym są wskazaniem do wykonania biopsji, by wykluczyć podejrzenie procesu nowotworowego.

Biopsja wątroby

pobierane są wycinki miąższu narządu przez powłoki skórne. Najczęstszym wskazaniem do tego zabiegu jest marskość wątroby, diagnostyki WZW, żółtaczka, a także obserwowanie leczenia chorób wątroby.

Biopsja tarczycy

guzki tarczycy to jedna z najczęstszych zmian gruczołu tarczowego. Dzięki biopsji cienkoigłowej tarczycy można wykluczyć bądź wykryć proces złośliwy, a także wykryć zmianę, która może być procesem złośliwym, jednak sama biopsja byłaby zabiegiem niewystarczającym do postawienia pewnej diagnozy.

Biopsja jamy brzusznej

biopsja cienkoigłowa jamy brzusznej dostarcza informacji o charakterze materiału, który został pobrany do badania histopatologicznego z guzka zlokalizowanego w obszarze jamy brzusznej pacjenta.

Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00