Laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej

Umów się

Laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej w Centrum Medycznym Kawiary w Gnieźnie

Torbiel pilonida, zwana również torbielą włosową, to przewlekła, uciążliwa choroba okolicy szpary międzypośladkowej. Objawia się powstaniem kieszonki wypełnionej ropą lub innymi wydzielinami w okolicy krzyżowo-ogonowej, najczęściej w fałdzie międzypośladkowej. Może powodować ból, dyskomfort oraz liczne infekcje, znacząco wpływając na jakość życia.

Torbiel występuje trzy- lub czterokrotnie częściej u mężczyzn, najczęściej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Jej powstawaniu sprzyja nadmierna potliwość, głęboka szpara pośladkowa oraz gęste owłosienie tej okolicy. 

Torbiel pilonidalna – operacja czy zabieg laserowy?

Tradycyjne leczenie torbieli pilonidalnej polega na jej wycięciu za pomocą technik chirurgicznych – od typowego wycięcia, do plastyki z użyciem przesuniętego płata skórnego. Operację wykonuje się na sali operacyjnej w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym, a następnie pacjent przez kilka dni pozostaje w szpitalu. Biorąc pod uwagę okolicę, która jest operowana, odsetek infekcji ran pooperacyjnych jest niezwykle wysoki. W niektórych przypadkach proces gojenia może trwać nawet do kilku miesięcy!

Najnowszą, a zarazem najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest jej usunięcie za pomocą lasera.

Jak przebiega zabieg laserowego usunięcia torbieli pilonidalnej?

W czasie konsultacji wstępnej lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i wielkość torbieli. Na podstawie badania oraz wywiadu medycznego przygotowany zostaje szczegółowy plan leczenia. W dniu zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, co redukuje ból i dyskomfort, a także nie wymaga kilkudniowej hospitalizacji.

Najnowszą, najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest użycie lasera. Do tego celu wykorzystuje się jednorazowe światłowody radialne, które precyzyjnie wycinają zmienione tkanki i zamykają naczynia krwionośne, minimalizując krwawienie oraz ryzyko infekcji. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut, w zależności od wielkości torbieli. Bezpośrednio po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu – odczuwalne dolegliwości bólowe są niewielkie.

Dlaczego warto zdecydować się na laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej w CM Kawiary?

Zabieg laserowego usunięcia torbieli pilonidalnej pozwala na skuteczne i precyzyjne usunięcie zmienionych tkanek, co redukuje ryzyko nawrotów. To również gwarancja minimalnej inwazyjności – zabieg jest mniej bolesny i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu do tradycyjnych, chirurgicznych metod.

Usunięcie torbieli za sprawą lasera umożliwia szybki powrót do zdrowia i codziennych obowiązków, a dzięki skutecznemu zamknięciu naczyń krwionośnych, ryzyko krwawienia i możliwych infekcji zostaje zredukowane do minimum. Skuteczność zabiegu z użyciem lasera jest bardzo wysoka i znacząco przewyższa większość popularnych technik chirurgicznych, zachowując efekt kosmetyczny.

Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00