EKG i ECHO Serca

Umów się

EKG i ECHO serca w Centrum Medycznym Kawiary w miejscowości Gniezno. 

EKG i echo serca polegają na obrazowaniu struktur serca oraz dużych naczyń krwionośnych (jak aorta czy tętnica płucna) za pomocą ultradźwięków. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne również dla kobiet w ciąży. W Centrum Medycznym Kawiary EKG i echo serca wykonujemy zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.

EKG i ECHO Serca

Czy istnieje jakaś różnica w badaniach EKG i echo serca?

Echo serca to badanie mięśnia sercowego za pomocą sondy ultradźwiękowej. Pozwala ono ocenić serce pacjenta pod kątem jego budowy anatomicznej, a także zbadać kurczliwość narządu.

EKG serca – elektrokardiogram – to badanie trwające kilka minut, które określa zaburzenia rytmu serca, jego niedokrwienie, a także zawał. Rejestruje czynności elektryczne mięśnia z użyciem elektrod przymocowanych na kończynach i klatce piersiowej pacjenta.

ECHO serca – jak przebiega i kiedy zaleca się jego wykonanie?

Echo serca przeznaczone jest szczególnie dla osób z podejrzeniem ataku choroby niedokrwiennej, niewydolności serca, choroby aorty, osierdzia albo pacjentów po udarze mózgu. Jest ono również konieczne przy podejrzeniach przerzutów nowotworowych do serca lub powikłań w wyniku terapii (chemioterapia, radioterapia).

Badanie szczególnie zaleca się:

    • osobom aktywnym, jeśli w rodzinie zdiagnozowano już choroby układu krążenia,
    • sportowcom chcącym rozpocząć przygodę ze sportami wyczynowymi,
    • sportowcom uprawiającym sport zawodowo – by uniknąć zagrożenia nagłym zgonem w trakcie treningów lub zawodów,
    • sportowcom amatorom, by kontrolować swój stan zdrowia i zapobiegać zagrożeniom wynikającym z nieprawidłowej pracy serca.

Kiedy warto zdecydować się na badanie EKG?

Badanie EKG powinny regularnie wykonywać osoby po przebytym zawale oraz z wszczepionym stymulatorem serca, by monitorować jego pracę i skuteczność leczenia. Zaleca się je pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą oraz przyjmującym leki antyrytmiczne. Osoby po 45. roku życia w ramach działań profilaktycznych również powinny regularnie decydować się na EKG serca, podobnie jak pacjenci, u których zaobserwowano któreś z poniższych objawów:

    • zawroty głowy,
    • duszności,
    • utrata przytomności,
    • przedłużający się ból w klatce piersiowej,
    • uczucie kołatania serca.
Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00