Holter EKG – badania przeprowadzane w Centrum Medycznym Kawiary w miejscowości Gniezno.
Holter EKG to badanie monitorujące pracę serca przez 24 godziny, dzięki czemu jego wyniki są zdecydowanie bardziej wiarygodne i precyzyjne niż tradycyjne EKG. Możliwe dzięki temu staje się zlokalizowanie przyczyn arytmii, a także czynników wywołujących nieprawidłowości w pracy serca. Badanie holterowskie w Centrum Medycznym Kawiary w Gnieźnie wykonujemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Na czym polega i jak przebiega badanie Holter EKG?
Badanie USG Doppler jest badaniem obrazowym umożliwiającym zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co daje pojęcie o ich przekroju i wydolności. Badanie pozwala zobaczyć, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a także gdzie dochodzi do jej cofania się. Badanie USG Doppler zaleca się osobom, u których podejrzewa się przewlekłą niewydolność żylną. Jest bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne.
Kiedy należy wykonać badanie holterowskie?
Holter EKG stosuje się do diagnostyki chorób serca i monitorowania skuteczności leczenia kardiologicznego u osób, u których występuje zaburzona praca tego narządu (np. kołatanie, przyspieszony lub spowolniony puls mięśnia sercowego). Badanie to wykorzystuje się do:
-
- wykluczenia nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych,
- wykrywania zaburzeń rytmu serca i niedokrwienności serca,
- monitorowania pracy serca po zawale,
- obserwacji wad wrodzonych,
- oceny rytmu serca po wszczepieniu rozrusznika,
- weryfikacji nawracającego kołatania serca, omdleń i utraty przytomności,
- monitorowania pacjenta skarżącego się na zawroty głowy, napady duszności i problemy z oddechem.
Przygotowanie do badania EKG
Do Holtera EKG niepotrzebne są specjalne przygotowania. Zaleca się nieużywanie oliwki lub balsamu w miejscach, do których przypięte będą diody, co znacząco utrudniłoby ich przymocowanie. U mężczyzn z owłosionym torsem prawdopodobnie konieczne będzie zgolenie włosów. Badanie holterowskie nie wymaga przyjmowania specjalnych leków lub odstawienia środków przyjmowanych na stałe.
Zaleca się wybór luźniejszych ubrań, by swobodnie można było ukryć pod nim elektrody i aparat. Pacjenci z rozrusznikiem serca zobligowani są do dostarczenia paszportu urządzenia z jego aktualnymi parametrami. W trakcie prowadzonego badania nie można się kąpać – aparatura rejestrująca wyniki nie jest wodoszczelna.