Spirometria

Umów się

Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Wykonywana jest w celu zmierzenia pojemności i objętości płuc, a także oceny prawidłowości oddychania. Badanie spirometryczne pozwala postawić szybką diagnozę w przypadku poważnych schorzeń układu oddechowego.

Spirometria

Czym jest badanie spirometryczne?

Spirometrię wykonuje się w celu rozpoznania, a następnie kontrolowania przebiegu chorób układu oddechowego wpływających na funkcjonowanie płuc, takich jak astma oskrzelowa, mukowiscydowa, restrykcyjne zapalenie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także śródmiąższowe zwłóknienie płuc. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, mierzące pojemność i objętość płuc pacjenta.

Badanie spirometryczne określa również szybkość przepływu powietrza przez płuca i oskrzela w różnych fazach oddychania. Polega na wykonywaniu w określony sposób wdechów i wydechów przez specjalny ustnik połączony ze spirometrem. Pozwala na szybką diagnozę schorzeń układu oddechowego i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przed badaniem nie wolno przyjmować leków, które mogłyby zaburzyć jego wyniki, w tym wszystkich leków rozkurczających oskrzela. Przed spirometrią należy również powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Warto zadbać o odpoczynek przynajmniej 30 minut przed badaniem, a ostatni większy posiłek należy zjeść nie później niż dwie godziny przed planowanym badaniem.

Spirometria – kiedy należy wykonać ją wykonać?

Zdaniem lekarzy pulmonologów badanie spirometryczne po 40. roku życia powinno być przeprowadzanie co dwa lata lub częściej, gdy u pacjenta pojawią się niepokojące objawy takie jak duszności, przewlekły kaszel lub świszczący oddech. Na spirometrię kierowani są również nałogowi palacze, strażacy, zawodowi sportowcy oraz osoby narażone na wpływ czynników szkodliwych dla układu oddechowego w swojej pracy.

Inne czynniki często wskazywane do wykonania badań spirometrycznych to:

  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, oskrzeli, częste przeziębienia, objawy wskazujące na alergie, np. przewlekłe zapalenie zatok),
  • objawy chorób układu oddechowego (prócz wymienionych powyżej również szybka męczliwość i bóle w klatce piersiowej),
  • ocena ryzyka planowanej operacji,
  • nieprawidłowe wyniki innych badań (jak morfologia, gazometria, RTG klatki piersiowej),
  • ocena stanu zdrowia pacjenta po operacjach klatki piersiowej i przeszczepie płuc,
  • monitorowanie przebiegu i ocena skuteczności leczenia chorób układu oddechowego (głównie przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz astma oskrzelowa).
Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00