Dermatoskopia

Umów się

Dermatoskopia wykonywana przez specjalistów Centrum Medycznego Kawiary

Dermatoskopia to badanie znamion na skórze przy zastosowaniu sprzętu pozwalającego na wielokrotne powiększenie zmiany i wykrycie jej ewentualnie niepokojących cech. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. W Centrum Medycznym Kawiary dermatoskopię przeprowadza się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Dermatoskopia

Czym jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem skóry polegającym na oglądanie skóry przez specjalny sprzęt, dermatoskop, pełniący niejako funkcję szkła powiększającego. Ta metoda diagnostyczna pozwala zróżnicować zmiany łagodne od zmian niebezpiecznych dzięki ocenie podejrzanych barwnikowych zmian skórnych, na przykład znamion, które wydają się nam niepokojące (mogące nasuwać podejrzenie czerniaka).

Jak przebiega badanie?

Badanie dermatoskopem jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na przyłożeniu przez lekarza aparatu (dermatoskopu) do skóry, uprzednio pokrywając okulary olejkiem zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie się światła.

Czym są cechy ABCDE?

W czasie badania dermatoskopowego ocenia się tzw. cechy ABCDE:

A (Asymetry)

Całościowy kształt zmiany, im bardziej niesymetryczny i nieregularny, tym większe zagrożenie potencjalnym złośliwym charakterem.

B (Borders)

Ocenienie brzegów zmiany skórnej, ich kształtu oraz wyraźności odgraniczenia od skóry.

C (Colour)

To nie tylko samo zabarwienie zmiany, ale także równomierność rozmieszczenia barwnika w znamieniu.

D (Diameter)

Wielkość zmiany, jej dynamika oraz ewolucja.

E (Elevation)

Określenie wypukłości zmiany oraz jej powierzchni (regularność i równomierność).

Dla kogo wskazana jest dermatoskopia?

Badanie dermatoskopowe szczególnie zalecane jest osobom posiadającym tendencję do tworzenia się znamion, zwłaszcza ich dużej ilości. Każde znamię, gdy zmienia się jego wielkość, zabarwienie czy kształt powinno zostać ocenione przez dermatologa, by wykluczyć możliwy złośliwy charakter. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na zmiany barwnikowe, które pojawiają się nagle. Dermatoskopia umożliwia wykrycie nowotworów skóry – w tym czerniaka – w bardzo wczesnym stopniu zaawansowania pozwalającym na ocalenie życia. Bardzo istotne jest chronienie swojej skóry, szczególnie znamion, przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UVB przez cały rok – nie tylko w okresie wakacyjnym.

Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00