Biopsja gruboigłowa w gnieźnieńskich Kawiarach.
Badanie polega na wprowadzeniu specjalnej igły bioptycznej do tkanki i pobraniu jej wycinka. Biopsja wykonywana jest z reguły pod kontrolą USG (czasem pod kontrolą rezonansu lub mammografii) i wymaga podania znieczulenia miejscowego. Procedura gruboigłowa trwa około 15-20 minut. W Centrum Medycznym Kawiary wykonuje się zabiegi biopsji gruboigłowej piersi, węzłów chłonnych, wątroby, tarczycy i jamy brzusznej.
Czym różnią się biopsja gruboigłowa i biopsja cienkoigłowa?
Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu materiału tkankowego, a nie tylko komórkowego (cytologicznego), jak w przypadku biopsji cienkoigłowej. Dzięki zastosowaniu zabiegu biopsji gruboigłowej jesteśmy w stanie rozpoznać nowotwór, a także określić jego typ oraz cechy biologiczne.
Jak przebiega biopsja gruboigłowa?
Zabieg wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu skóry. Do jego przeprowadzenia potrzebne są specjalne urządzenia oraz igły o relatywnie dużej średnicy wynoszącej około 3 mm. Skórę nacina się, igła zostaje wprowadzona do głębszych tkanek. Specjalna budowa igły umożliwia wniknięcie do tkanki guza, a jej osłonka ścina materiał tkankowy. Kiedy igła dotrze do guza uruchomiony zostaje mechanizm wbijający ją na głębokość około 2-3 cm, co umożliwia pobranie kilku wycinków do badania histopatologicznego.
Biopsja gruboigłowa przeprowadzana jest w przypadku raka piersi, mięsaków tkanek miękkich oraz innych nowotworów wymagających rozpoznania, określenia typu oraz cech biologicznych. Odgrywa to kluczową rolę w wyborze postępowania terapeutycznego.
W gnieźnieńskim Centrum Medycznym Kawiary wykonujemy zabiegi biopsji gruboigłowej:
Biopsja piersi
ich zaletą jest wysoka, sięgająca 99% czułość w rozpoznawaniu nowotworu złośliwego piersi, jego typu histologicznego (rodzaju komórek, z których się składa), inwazyjnego charakteru oraz stopnia zaawansowania.
Biopsja węzłów chłonnych
powiększone węzły chłonne, które są twarde i niebolesne w badaniu palpacyjnym są wskazaniem do biopsji, by wykluczyć podejrzenie procesu nowotworowego.
Biopsja wątroby
pobierane są wycinki miąższu narządu przez powłoki skórne. Najczęstszym wskazaniem do tego zabiegu jest marskość wątroby, diagnostyki WZW, żółtaczka, a także obserwowanie leczenia chorób wątroby.
Biopsja tarczycy
jest pomocniczą metodą diagnostyczną wykorzystywaną w sytuacji, gdy biopsja cienkoigłowa okazuje się niewystarczająca.
Biopsja jamy brzusznej
biopsja gruboigłowa jamy brzusznej dostarcza informacji o charakterze materiału, który został pobrany do badania histopatologicznego z guzka zlokalizowanego w obszarze jamy brzusznej pacjenta.