Badania USG

Umów się

Badania USG w Centrum Medycznym Kawiary w miejscowości Gniezno. 

 

W Centrum Medycznym Kawiary zapewniamy kompleksową diagnostykę USG. Pacjentom oferujemy zarówno badania kontrolne, jak i USG będące niezbędnym elementem przed różnego rodzaju zabiegami. Dzięki badaniom ultrasonograficznym jesteśmy w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości już na wczesnym etapie ich rozwoju. W CM Kawiary realizujemy:

Badania USG Gniezo

USG Doppler

Badanie USG Doppler jest badaniem obrazowym umożliwiającym zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co daje pojęcie o ich przekroju i wydolności. Badanie pozwala zobaczyć, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a także gdzie dochodzi do jej cofania się. Badanie USG Doppler zaleca się osobom, u których podejrzewa się przewlekłą niewydolność żylną. Jest bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne.

USG Tarczycy

Badanie pozwala określić rozmiar, kształt, strukturę i położenie gruczołu tarczycy. USG tarczycy umożliwia wykrycie zmian, których nie da się rozpoznać podczas badania palpacyjnego, a także tych, których nie widać na obrazie scyntygraficznym. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

USG Jąder

Szybkie, bezpieczne badanie pozwalające skutecznie diagnozować liczne schorzenia jąder. W ultrasonografii moszny nie używa się klasycznej głowicy wykorzystywanej np. w USG jamy brzusznej, lecz tzw. sondę liniową, która wytwarza fale ultradźwiękowe o znacznie wyższej częstotliwości – dzięki temu uzyskiwane obrazy mają lepszą jakość i większą liczbę szczegółów. Badanie z dużą dokładnością pozwala ocenić budowę i unaczynienie jąder, wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi, ustalić zakres ewentualnych uszkodzeń po urazie mechanicznym moszny oraz pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn męskiej niepłodności.

USG Piersi

Badanie profilaktyczne umożliwiające wczesne wykrycie nawet niewielkich zmian w piersiach, a także odróżnienie zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych. Uwzględnia USG sutków oraz przyległych węzłów chłonnych. Powinno być wykonywane regularnie u każdej kobiety, szczególnie w przypadku obciążenia genetycznego lub wykrycia ewentualnych zmian w badaniu palpacyjnym. USG piersi jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, może być więc często powtarzane.

USG Prostaty

Prostata – czyli gruczoł krokowy – to męski narząd odpowiadający za płodność. Jego podstawowym zadaniem jest produkcja ważnego składnika spermy, dzięki któremu plemniki mogą przeżyć i poruszać się w drogach rodnych kobiety. Badanie ultrasonograficzne prostaty pozwala zróżnicować choroby gruczołu krokowego, wskazać konkretne przyczyny problemu oraz dobrać optymalną formę leczenia.

USG Szyi

To obrazowe badanie pozwala ocenić stan narządów w obrębie szyi oraz jamy ustnej. Może być ukierunkowane na węzły chłonne, tarczycę, krtań lub ślinianki. USG szyi zaleca się szczególnie pacjentom, u których przejawiają się dolegliwości takie jak ból szyi, sąsiednich narządów bądź podejrzenia lekarza dotyczące konkretnych schorzeń tych okolic.

USG Brzucha

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu brzucha możemy ocenić narządy w obrębie jamy brzusznej: wątrobę, nerki, trzustkę czy drogi żółciowe. USG pozwala wykryć rozmaite schorzenia, np. złogi w układzie moczowym, stany zapalne otrzewnej, torbiele, guzy, uszkodzenia po urazach. Umożliwia również monitorowanie leczenia nowotworów, które zlokalizowane są w jamie brzusznej oraz wykrywać przerzuty.

USG Sutka

Badanie wykorzystywane w diagnostyce nowotworowej i profilaktyce raka piersi. USG sutka jest jednocześnie USG piersi – sutek, zgodnie z nazewnictwem medycznym, obejmuje brodawkę wraz z gruczołami mlecznymi, które znajdują się w obrębie całej piersi. Służy do oceny struktury gruczołu sutkowego, obecności zmian patologicznych i szerokości przewodów mlekowych. Umożliwia również rozpoznanie torbieli i włókniakogruczolaków.

USG Węzłów chłonnych

Węzły chłonne są elementem układu limfatycznego. Tworzą je naczynia chłonne oplatające cały organizm gęstą siecią podobną do naczyń krwionośnych. Badanie to wykonuje się:

– na zlecenie lekarza, który w toku palpacji (badania dotykowego) stwierdził niepokojącą zmianę tych struktur,

– gdy sam pacjent wykryje guzek na szyi, pod pachą lub w pachwinie,

– albo kiedy odczuwa ból w okolicach węzłów chłonnych.

Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00