Leczenie toksyną botulinową

Umów się

Leczenie toksyną botulinową w Centrum Medycznym Kawiary w Gnieznie. 

Leczenie toksyną botulinową  jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej, tików oraz dystomii. Zabieg podania toksyny trwa kilkanaście minut, nie wymaga znieczulenia, a bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu.

Leczenie toksyną botulinową

Czym jest toksyna botulinowa (botoks)?

Toksyną botulinową jest naturalna, ale bardzo silna toksyna blokująca połączenia między nerwami i mięśniami. Preparat stosuje się w leczeniu migreny, potliwości oraz nadmiernego ślinienia się. Wykorzystuje się ją również w przypadku mięśni dotkniętych przykurczem.  Wbrew swojej nazwie, toksyna botulinowa jest lekiem – hamuje uwalnianie neuroprzekaźników i mediatorów bólu, dzięki czemu zmniejsza napięcia mięśni, do których została podana.

Co ciekawe, skróconą i bardziej potoczną nazwą toksyny botulinowej jest botoks. Stosowany by zablokować przewodzenie impulsów nerwowych odpowiadających za skurcze twarzy sprawia, że skóra się nie marszczy, a zmarszczki są wypełnione.

Leczenie toksyną botulinową – w jakim celu?

Leczenie toksyną botulinową jest uznaną metodą leczenia w dystonii (kurcz powiek, kręcz karku) i spastyki po udarze w sytuacjach, gdy leki i wcześniejsza rehabilitacja nie są w stanie rozluźnić mięśni. Powoduje zmniejszenie lub ustąpienie ruchów mimowolnych, zaciskania powiek lub nieprawidłowego ustawienia głowy. Zmniejsza dolegliwości bólowe oraz redukuje napięcie mięśniowe. Można nią również poprawić sprawność i zwiększyć zakres ruchów niedowładnych kończyn.

Co istotne, toksyna botulinowa może być aplikowana tylko i wyłącznie przez odpowiednich specjalistów, którzy dokładnie ustalą dawkę bezpieczną, a zarazem skuteczną dla pacjenta. Leczenie toksyną botulinową zostało zweryfikowane w badaniach klinicznych i jest rekomendowane przez towarzystwa neurologiczne na całym świecie – m.in. przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne i Amerykańską Akademię Neurologii.

Jak przebiega zabieg?

Iniekcje w przypadkach spastyczności oraz kręczu karku są wykonywane pod kontrolą USG – co zapewnia podanie leku do właściwych mięśni, a w efekcie większą skuteczność leczenia. Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz wykorzystaniu bardzo cienkiej igły. Wielu pacjentów porównuje sam zabieg do uczucia ukąszenia komara.

Umów się

ul. Sokoła 25
62-200 Gniezno

e: kontakt@cmkawiary.pl
t: 61 646 99 00